Загальні відомості про районну психолого-медико-педагогічну консультацію (далі ПМПК).
Перемишлянська РПМПК не є юридичною особою. Вона створена при РМК відділу освіти Перемишлянської райдержадміністрації і є структурним підрозділом районного методкабінету. Адреса: 81200, Львівська обл., м.Перемишляни, вул.Привокзальна, 4, тел./факс (2-12-60) E-mail: peremyshlyany@ukr.net. Завідувач РПМПК Романів Катерина Богданівна.
Перемишлянська РПМПК у своїй роботі керується Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини, Законами України “Про освіту”, наказами ”Про затвердження Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах“, постановою ”Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах“, рішенням місцевих органів виконавчої влади, “Положення про центральну та республіканську (Автономна Республіка Крим), обласні, Київську та Севастопільську міські, районні психолого-медико-педагогічні консультації”, Положенням про районну ПМПК,тощо.
Згідно штатного розпису у консультації працює 1 людина і ще 1особа- на громадських засадах. Їх спеціалізація: завідувач (вчитель дефектолог -1 особа), логопед (методист ДНЗ – 1 особа). При потребі до роботи залучаються практичні психологи, дитячий психіатр. Також ці спеціалісти запрошуються на засідання РПМПК, яке відбувається згідно графіку. Ведеться тісна співпраця з ДНЗ, ЗНЗ, районною поліклінікою, Львівською ОПМПК, батьками або особами, які їх заміняють.
В роботі РПМПК використовується таке обладнання, як: телефон, комп’ютер, методичні посібники, діагностичний інструментарій.
Діяльність Перемишлянської РПМПК спрямована на:
- виявлення, облік, психолого-педагогічне вивчення дітей,які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, віком до 18 років;
- направлення їх до спеціальних дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів лікувальних закладів відповідного типу, установ та закладів системи праці та соціального захисту населення;
- надання індивідуальної колекційної допомоги та добір відповідних програм навчання цієї категорії дітей;
- консультування батьків (осіб, які їх замінюють), педагогічних та медичних працівників з питань навчання, виховання, соціальної адаптації та інтеграції у суспільне життя дітей з відхиленнями в психофізичному розвитку;
- просвітницьку діяльність серед населення.
(За період з серпня 2014 по січень 2015 рр.)
Діагностична робота.
У Перемишлянському районі загальна кількість дітей віком від 0 до 18 років становить 6783 з них :
- дошкільного віку- ( 0-6р.) 2791 дітей
- шкільного віку- ( 6- 18р.) 3992 дітей
- з порушеннями психофізичного розвитку – 179 дітей з них :
з інвалідністю – 173 дітей
Домінуючими порушеннями із загальної кількості дітей з особливостями психофізичного розвитку є :
- порушення мовлення – 13 (8%)
- розумова відсталість – 19 (10 %)
- порушення ОРА – 15 ( 9%)
- порушення зору – 12 (6 %)
- ЗПР – 5 (2%)
- порушення слуху -15 (9 %)
- аутичний спектр - 1 ( 1%)
- інші труднощі психічного розвитку – 99 (55 %)
Консультативна робота.
Консультування – це основна форма взаємодії спеціалістів РПМПК (педагогічних та медичних працівників) з особами, які представляють інтереси дітей з відхиленнями у розвитку.
По понеділках проводиться індивідуальне консультування педагогічних працівників, батьків з питань :
1) навчання учнів,які мають труднощі в засвоєнні програмового матеріалу в умовах загальноосвітньої школи ;
2) добір індивідуально-орієнтованих програм навчання для учнів, які навчаються за індивідуальною формою з врахуванням рекомендацій ПМПК ;
3) заповнення індивідуальних карт з рекомендаціями для батьків, вчителів щодо індивідуального розвитку дітей.
Консультації отримали 9 чоловік. (за період з серпня 2014 по січень 2015рр.)
- Надавалась консультативна допомога логопеду, вчителям, батькам щодо корекції лексичної і граматичної сторони мови.
- Проводилась співпраця з ДНЗ, ЗНЗ району.
Індивідуально-корекційна робота з дітьми.
Попереднє психологічне, логопедичне,педагогічне вивчення-5 дітей,корекція окремих недоліків-11,з них:
- постановка і автоматизація вимови свистячих звуків – 5 дітям,
- шиплячих – 4 дітям,
- сонорних – 2 дітям,
Загальна кількість консультацій наданих РПМПК- 16.
У 2014/2015 н.р. у Перемишлянському районі на індивідуальній формі навчання навчаються 13 учнів. З них за довідкою ЛКК-4 дитини, за ПМПК-9 у тому числі 8 учнів мають інвалідність.
На даний час за інклюзивною формою навчання навчаються 2 дітей. Це –загальноосвітня школа – 1 учень (навчання за програмою спец. ЗОШ для дітей з порушенням ОРА) та ДНЗ- 1дитина ( для дітей із ЗПР).
Загальна кількість дітей з вадами психофізичного розвитку в Перемишлянському районі віком від 0 до18-ти років становить179 осіб. Зростає чисельність дітей, які мають порушення ендокринної системи,нервової системи, хвороби кістково-м’язевої і сполучної тканини,вроджені аномалії,психічні розлади. Зокрема у 2014/15н.р. у ЗНЗ району з вадами психофізичного розвитку навчаються 85 учнів з них мають інвалідність 79 дітей, у ДНЗ 4 дітей-інвалідів, у спеціальній школі – інтернаті 13 дітей, на індивідуальному навчанні- 13 (за довідкою ЛКК-4, ПМПК-9) інклюзивному- 2 дитини, у навчально- реабілітаційному центрі- 3 дітей, ліцеях, коледжах- 12, в ВНЗ- 3 студентів, на утриманню батьків до 6 років-54, зняті з всеобучу – 2.
У Перемишлянському районі немає навчально- виховних реабілітаційних закладів, а також відсутні медико-соціальні реабілітаційні центри.
Діти з інвалідністю оздоровлюються в санаторіях, профілакторіях України в яких створено відповідні умови для їх реабілітації, а також таким дітям відділом освіти Перемишлянської РДА пропонується оздоровлення у при шкільних таборах і у таборі “Дружба” с.Свірж, Перемишлянського району.
Банк даних дітей з порушеннями психофізичного розвитку постійно оновлюється.